Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών

Στις 20 Φεβρουαρίου 2018 μαθητές της Α? τάξης του σχολείου μας με τις καθηγήτριες Φώτη Αικατερίνη και Διονυσίου Αργυρούλα επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της πόλης μας και συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Διαβάζοντας το Διαδίκτυο» ,που αποτελεί μια περιήγηση στο διαδίκτυο και στον κόσμο των βιβλιοθηκών. Ενημερώθηκαν για το πώς θα αποφεύγουν τους κινδύνους του διαδικτύου αλλά και πώς να το χρησιμοποιούν ορθά και αποτελεσματικά στην έρευνα βιβλιογραφίας και στη συγγραφή των εργασιών τους, από τον γλωσσολόγο-παιδαγωγό Παναγιώτη Μωυσίδη. Μέσα από τη δραματοποίηση και το παιχνίδι οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης καταφέρνουν με το συγκεκριμένο πρόγραμμα να παραλληλίσουν τον ψηφιακό κόσμο με τον δρόμο της μάθησης και των βιβλίων.

Αρέσει σε %d bloggers: