Γερμανικά και Ψηφιακός Γραμματισμός σε περίοδο κορονοϊού στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών

Deutsch und Digitales Lernen in Zeiten von Corona
Γερμανικά και Ψηφιακός Γραμματισμός σε περίοδο κορονοϊού στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών
Η σχολική χρονιά 2020-2021 χαρακτηρίστηκε από την εξ αποστάσεως διδασκαλία. Μήνες ολόκληρους τόσο μαθητές όσο και καθηγητές εργαζόμασταν πίσω από μία οθόνη.
Η εξ αποστάσεως διδασκαλία μας έδωσε όμως τη δυνατότητα να καλλιεργήσουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών μας, να χρησιμοποιήσουμε διάφορα ψηφιακά εργαλεία και να προωθήσουμε την ομαδοσυνεργατική δουλειά, κάτι που ανήκει στις δεξιότητες του 21ου αιώνα.
Δημιουργήσαμε καθ΄ όλη τη διάρκεια της χρονιάς αφίσες, συννεφόλεξα, ωρολόγια προγράμματα, ηλεκτρονικές ευχετήριες κάρτες, ένα ηλεκτρονικό βιβλίο, παίξαμε διαδραστικά παιχνίδια, κάναμε συνεργατικές παρουσιάσεις και ανεβάσαμε το υλικό μας σε ψηφιακούς πίνακες, για να το μοιραστούμε με όλους.
Δείτε εδώ: https://youtu.be/hbWdYwhYV4k το βίντεο που ετοίμασε με τις εργασίες των μαθητών/τριών η υπεύθυνη καθηγήτρια Γερμανικών του σχολείου μας κ. Βαρναλίδου Μαρία.
Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό και τους μαθητές για τη δημιουργικότητά τους στη δύσκολη χρονιά που διανύσαμε
Αρέσει σε %d bloggers: