ΔΡΑΣΗ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΟΑΣΙΣ

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, Πανελλήνια Μέρα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού στο σχολείο , πραγματοποιήθηκαν στο 1ο Γυμνάσιο βιωματικά εργαστήρια σε όλα τα τμήματα της Α τάξης από την ψυχοπαιδαγωγό και επιστημονικό στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Σερρών ΟΑΣΙΣ, κ. Φανή Καραγκιόζη, μετά από πρόσκληση της φιλολόγου Φώτη Κατερίνας.

Στόχος της δράσης μέσα από δραματοποιήσεις, θεατρικό παιχνίδι και εναλλαγή ρόλων Θύτη-Θύματος- Παρατηρητή να καλλιεργηθεί η ενσυναίσθηση και η αλληλεγγύη ,αξίες που διέπουν τις σχέσεις στο σχολείο. Οι μαθητές και μαθήτριες μας με την καθοδήγηση της κ. Φανής Καραγκιόζη δημιούργησαν τα δικά τους σενάρια εκφοβισμού και ταυτόχρονα έδωσαν οι ίδιοι/ιες τη λύση – κάθαρση συνειδητοποιώντας πως η βία δεν έχει θέση στο σχολικό περιβάλλον.

Ευχαριστούμε το Κέντρο Πρόληψης ΟΑΣΙΣ και ιδιαίτερα την κ. Φανή Καραγκιόζη για την πολύτιμη αυτή και τόσο ενδιαφέρουσα παρέμβαση.

Αρέσει σε %d bloggers: