Ενημερωτική εκδήλωση “Εθισμός στο Διαδίκτυο και στα Ναρκωτικά”

Στα πλαίσια της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 3/2/2024 και ώρα 11:00-13:00, μια ενημερωτική εκδήλωση σχετικά με τα φαινόμενα του εθισμού στο διαδίκτυο και στα ναρκωτικά.

Οι μαθητές/τριες της Β’ Γυμνασίου αρχικά ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που σχετίζονται με το διαδίκτυο και τα ναρκωτικά, και στη συνέχεια καθοδηγήθηκαν ώστε να αναπτύξουν δεξιότητες κριτικής σκέψης και να ανακαλύψουν τρόπους προφύλαξης και αντιμετώπισης.

Ομιλητές της εκδήλωσης ήταν ο πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Σερρών και στέλεχος ΠΛΗΝΕΤ της ΔΔΕ Σερρών κ. Κοφίτσας Βάϊος και ο αστυνομικός κ. Τσουκαλάς Πρόδρομος. Η εκδήλωση οργανώθηκε από την εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Παπαδοπούλου Άρτεμης.

Αρέσει σε %d bloggers: