Οι μαθητές μαθαίνουν για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών τη σχολική χρονιά 2020-21 παρά τις αντίξοες συνθήκες υλοποιήθηκε η πιλοτική εφαρμογή του καινοτόμου προγράμματος #ΕργαστήριαΔεξιοτήτων21ουαι γιατί το όραμά μας είναι ένα ανοιχτό, δημοκρατικό σχολείο που αναδεικνύει τη δημιουργικότητα των μαθητών.

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και του Β; θεματικού άξονα-“Περιβάλλον-Κλιματική αλλαγή” υλοποιήθηκε επιτυχώς σήμερα μια από τις δράσεις μας με θέμα τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Σε συνεργασία με τον κ. Μανδηλιώτη Σωτήρη, υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Σερρών οι μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά στην συναρμολόγηση και λειτουργία solar kits, τα οποία αποκτήθηκαν φέτος μέσω της δωρεάς του ιδρύματος Μυτιληναίου και της WRO Hellas και έγινε επίδειξη αυτών σε μαθητές της Α Γυμνασίου.
Eυχαριστούμε τη μαθήτρια της Α Γυμνασίου, Βέρα Δήμου, η οποία αφιέρωσε χρόνο εκτός σχολικού ωραρίου για τη συναρμολόγηση και στη συνέχεια επίδειξη των solar kit.

Αρέσει σε %d bloggers: