Ο Βασίλης Βαφειάδης στο 1ο Γυμνάσιο

Ένα διαφορετικό μάθημα είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μαθητές και εκπαιδευτικοί την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2023 στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης με τη δειγματική διδασκαλία που οργάνωσε η ενδοσχολική συντονίστρια τάξης κ.Μπαλικτσή Μαρία.
Ο εικαστικός καλλιτέχνης κ Βαφειάδης Βασίλης, καταξιωμένος ζωγράφος και άνθρωπος του πολιτισμού της πόλης των Σερρών επισκέφθηκε το 1ο Γυμνάσιο Σερρών στο οποίο είχε φοιτήσει και ίδιος ως μαθητής και μας πρόσφερε ένα ρέον βιωματικό μάθημα με θέμα; ” Η αξιοποίηση της εικαστικής τέχνης στην εκπαιδευτική διαδικασία.”
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α Γυμνασίου μαζί με εκπροσώπους του Συλλόγου Διδασκόντων και τη Διευθύντρια του σχολείου παρακολούθησαν το ιδιαίτερο μάθημα και συμμετείχαν στη συνέχεια στον δημιουργικό διάλογο που ακολούθησε με τον κ. Βαφειάδη, ο οποίος δεσμεύτηκε ότι θα επανέλθει σύντομα στο σχολέιο μας

Αρέσει σε %d bloggers: