Σχολική γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2021 στον αύλειο χώρο του 1ου Γυμνασίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή της Σημαίας με την τήρηση όλων των μέτρων παρουσία όλης της σχολικής κοινότητας, με την τήρηση αποστάσεων και τη χρήση μάσκας. Μετά τον πανηγυρικό της Διευθύντριας κ. Ζέττα, παραδόθηκε η σημαία του σχολείου στους δυο σημαιοφόρους και τους παραστάτες. Στην συνέχεια ανακοινώθηκαν τα ονόματα των μαθητών/τριών που έλαβαν αριστεία και βραβεία προόδου για την επίδοσή τους στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2020-21, αλλά και οι τρεις ειδικοί έπαινοι αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς σύμφωνα με την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων. Η χορωδία του σχολείου στα προπύλαια παρουσίασε σύντομο μουσικό πρόγραμμα με επετειακά τραγούδια με την επιμέλεια της μουσικού κ. Παπαδοπούλου. Στη συνέχεια οι μαθητές κατά τμήμα ολοκλήρωσαν τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, στις σχολικές αίθουσες με το υλικό που επιμελήθηκε η φιλόλογος κ. Τερζή. Το 1ο Γυμνάσιο στολίστηκε με την εμπνευσμένη δημιουργικότητα της κ. Μπαλικτσή και της κ.Γιαννακούδη. Μετά το πέρας της σχολικής γιορτής ο σημαιοφόρος και ο παραστάτης με τη συνοδεία της γυμνάστριας κ. Κώττη κατέθεσαν δάφνινο στεφάνι τιμής και δόξας.

Ομιλίες

Η χορωδία του σχολείου

Απόσπασμα του λόγου

Βρισκόμαστε, σήμερα, όλοι μαζί συγκεντρωμένοι για να τιμήσουμε την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, το ηρωικό έπος του 1940 . Την ημέρα που η ιστορία έχει στεφανώσει την παλλαϊκή αντίσταση του ελληνικού λαού απέναντι στην επέλαση του φασισμού και του ναζισμού στην καρδιά της Ευρώπης, που την ισοπέδωσε με το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, αφανίζοντας εκατοντάδες ψυχές αθώων ανθρώπων. Οι σχολικοί εορτασμοί, αγαπητοί μαθητές, αποτελούν μία ουσιαστική αφορμή για αναστοχασμό και ένα βήμα ανάδειξης της εθνικής μας ιστορίας, με κύριο στόχο τη μεταλαμπάδευση των αξιών και των υψηλών ιδανικών που υπηρετεί ο λαός μας διαχρονικά και που καθορίζουν την ταυτότητά του. Εδώ και 81 χρόνια η 28η Οκτωβρίου 1940 νοηματοδοτεί σε όλους μας τη δύναμη του ΟΧΙ της αδούλωτης ελληνικής ψυχής, που δεν υποτάσσεται, δεν αποδέχεται αυτόκλητους δυνάστες, αλλά θυσιάζεται για την ελευθερία του. Το ΟΧΙ της ευθύνης απέναντι στις αξίες και τα πανάρχαια ιδανικά των προγόνων μας. Το ΟΧΙ του αγώνα για την προάσπιση του μικρού που είναι, όμως, τόσο μεγάλο. Τιμούμε σήμερα εδώ, όλοι μαζί, τον αγώνα των προγόνων μας με σεβασμό και υποκλινόμαστε στον ηρωισμό και τη θυσία τους στα βουνά της Πίνδου, όπου άταφα ακόμη μένουν τα οστά τους. Τιμούμε την αλύγιστη ανδρεία τους στο Ρούπελ και το μαρτυρικό τους θάνατο στα Κερδύλλια και σε άλους τόπους μαρτυρίου. Τα σύμβολα της περιοχής μας συμβολίζουν τις πράξεις ηρωισμού σε όλη την Ελλάδα… Τιμούμε, σήμερα, και διδασκόμαστε από την ενότητα και την πάνδημη συμμετοχή των Ελλήνων στον αγώνα. Τιμούμε τους προγόνους μας, που θυσιάστηκαν για τη δική μας ελευθερία, γράφοντας με χρυσά γράμματα στην παγκόσμια ιστορία τον  ηρωικό τους αγώνα , κερδίζοντας την παγκόσμια αναγνώριση και τιμή… Αφήνουν σε όλους μας αιώνια παρακαταθήκη και χρέος να υπηρετούμε τα ίδια ιδανικά. Να σταθούμε αντάξιοι των πνευματικών ανθρώπων, όπως ο Άγγ. Τερζάκης και ο Οδυσσέας Ελύτης, που δεν δίστασαν να πολεμήσουν στην πρώτη γραμμή, Να ακολουθήσουμε το φωτεινό παράδειγμα των γυναικών και των παιδιών στα χιονισμένα βουνά της Ηπείρου. Να προσκυνήσουμε, τέλος, την αυτοθυσία κάθε Έλληνα και κάθε Ελληνίδας, ως φωτεινά αιώνια παραδείγματα αντίστασης και ελπίδας.

Χρόνια Πολλά Ελλάδα!”

Αρέσει σε %d bloggers: