80 χρόνια λειτουργίας – Εκδήλωση τιμής και μνήμης

titleΤην Τετάρτη 13 Μαΐου 2009 στις 8.30 μ.μ., το 1ο Γυμνάσιο Σερρών διοργάνωσε στον προαύλιο χώρο του Σχολείου μια λαμπρή εκδήλωση, με αφορμή τη συμπλήρωση 80 χρόνων λειτουργίας του.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε:

·         Τραγούδια από τη χορωδία του 1ου Γυμνασίου Σερρών:

·         Της Δικαιοσύνης Ήλιε

·         Τζιβαέρι μου

·         Ξενιτεμένο μου πουλί

·         Ειρήνη

·         Τα παιδιά ζωγραφίζουν στους τοίχους

Στη χορωδία συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας:  Αναστασιάδης Αθανάσιος, Βαζακασβίλι Μήδεια, Γκίρμπα Αθηνά, Καραμέτσου Παρασκευή, Καρανικόλα Ελευθερία, Κατσικά Μαρία, Κωτούλα Βαΐα-Μαρίνα, Ματζίρη Αλεξία, ΜίχουΜπζαλάβα Αικατερίνη, Μπουντλιάκη Κλεοπάτρα, Ναλμπάντη Κωνσταντίνα, ΠαλάζηΠολατίδουΠούλιος Κωνσταντίνος, Προντάν Αγάπη, Ραβάνη Μαρία, Ρίτκου Πασχαλία, Σάββα Αικατερίνη, Σουλαρίδου Δέσποινα, Σουτζή Χρύσα, Τσούκα Κορνηλία, Χαρδαλά Αγγελική, Χαρίτου Κωνσταντίνα, Χαρίτου Ευστρατία, Χατζηγρηγορίου Φεβρωνία, Χριστοδούλου Έρση. Αναστασία, Στυλιανή, Παπαδοπούλου Μαρία, Παπουτσή Κυριακή, Παυλίδου Δήμητρα, Ηλέκτρα,

Στην ορχήστρα συμμετείχαν οι: Αρβανιτόπουλος Νικηφόρος – κιθάρα, Κατή Νικολέτα – αρμόνιο, Κωνσταντινίδου Νικολέτα – αρμόνιο, Μπάτη Μαρία-Άννα – αρμόνιο, Μπούρη ΣτεφανίαΠολατίδου Ηρώ – φλάουτο. – μπουζούκι, Παναγή Αλεξάνδρα – αρμόνιο,

Τη διεύθυνση της χορωδίας και της ορχήστρας είχε η εκπαιδευτικός του Σχολείου μας κ. Χάϊδου Σταυρούλα – Μουσικός.

• Προβολή παρουσίασης της ιστορίας του 1ου Γυμνασίου και αποσπασμάτων συνεντεύξεων από αποφοιτήσαντες παλαιότερων ετών. Τις συνεντεύξεις πήρε η δημοσιογραφική ομάδα του Σχολείου, που αποτελούνταν από τις μαθήτριες: Ανθυμιάδη Φωτεινή, Κυρλίδου Ηλιάνα και Κωνσταντινίδου Νικολέτα. Την επεξεργασία και επιμέλεια της παρουσίασης πραγματοποίησε ο εκπαιδευτικός του Σχολείου μας κ. Αλμπάνης Γεώργιος – Πληροφορικός.
  • Θεατρική παράσταση Ευριπίδη “Ελένη” (από μαθητές της Γ’ Γυμνασίου). Συμμετείχαν οι:
    • Καραγώγου Παρασκευή (Ελένη), Τσαντήρης Μιχάλης (Μενέλαος), Μποϊδίδου Κατερίνα (Θεονόη), Τρικαλιώτης Κωνσταντίνος (Θεοκλύμενος), Νάσης Μαρίνος (Υπηρέτης), Ασημακόπουλος Γεώργιος (Διόσκουρος), Ιακωβίδης Χρήστος (Τεύκρος), Αποστολίδης Αλκιβιάδης (Αγγελιαφόρος Α΄), Σιαβακλής Νικόλαος (Αγγελιαφόρος Β΄), Χρήτης Κωνσταντίνος (Αφηγητής).
    • Θεραπαινίδες Θεονόης: Καραγιαννίδου Γεωργία, Μούρτζιου Ευαγγελία, Σάββα Κατερίνα, Σουλαρίδου Δέσποινα.
    • Χορός: Ανθιμιάδη Φωτεινή, Βατού Μαρία, Καραγάση Βασιλική, Κατσικά Μαρία, ΚυρλίδουΗλιάνα, Κωνσταντινίδου Νικολέτα, Πολατίδου Ηλέκτρα, Ρίτκου Πασχαλία, Σουτζή Χρύσα, Τσατσοπητά Ελένη, Φωτιάδου Ιωάννα, Χαρίτου Ευστρατία.
    • Κορυφαίες: Χατζηγρηγορίου Φεβρωνία, Ρουστάνη Χρύσα.

Τη διασκευή – επιμέλεια του κειμένου της τραγωδίας και τη σκηνοθετική – σκηνογραφική – ενδυματολογική πρόταση υλοποίησε η εκπαιδευτικός του Σχολείου μας κ. Τζιντζή Θεοδώρα – Φιλόλογος.

Την κατασκευή – στήσιμο του σκηνικού και την επιμέλεια του έντυπου υλικού πραγματοποίησε ο κ. Βουτσάς Δημήτρης – Καθηγητής Εφαρμοσμένων Τεχνών.

Τη μουσική σύνθεση – Μελοποίηση χορικών υλοποίησε ο κ. Αερόπουλος Λευτέρης – Μουσικοσυνθέτης.

Την παρουσίαση του προγράμματος έκανε η εκπαιδευτικός του Σχολείου μας κ. Γούλα Ζωή, Φιλόλογος και την τεχνική υποστήριξη ανέλαβε ο εκπαιδευτικός του Σχολείου μας κ. Ασημάκης Κατής – Πληροφορικός

Αρέσει σε %d bloggers: