Επέτειος Μακεδονικού Αγώνα

Την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε σχολική εκδήλωση για τον Μακεδονικό Αγώνα στα τμήματα όλων των τάξεων του 1ου Γυμνασίου Οι μαθητές/τριες μαζί με τους εκπαιδευτικούς παρακολούθησαν σχετικό βίντεο του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα  και με το κατάλληλο εκπαιδευτικό υλικό που επιμελήθηκε η φιλόλογος κ. Θεοδώρα Τζιντζή, γνώρισαν τη σπουδαία περίοδο της ιστορίας της Μακεδονίας και της Ελλάδας.

Ο Μακεδονικός Αγώνας αποτελεί ένα λαμπρό παράδειγμα κινητοποίησης των υγιών δυνάμεων του Έθνους για την διάσωση και διατήρηση  της ελληνικότητας της Μακεδονίας μας. Ο αγνός και ανιδιοτελής πατριωτισμός του Παύλου Μελά στεφανώνει την αυτοθυσία και τους αγώνες όλων όσων προσέφεραν στην Μακεδονία και αποτελεί χρέος όλων μας η απόδοση της τιμής και η διατήρηση της μνήμης για τη θυσία τους.