Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Tipping Point

Τo 1ο Γυμνάσιο Σερρών με το #Tippingpoint θέμα 1ης Συνεδρίας:
“ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΧΤΕΣ & ΣΗΜΕΡΑ-ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ”
Την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1 συμμετείχαν στην 1η συνεδρία με ομιλητή τον συγγραφέα Πάνο Χριστοδούλου παρουσία της Δ/ντριας του σχολείου κ. Ζέττα Βασιλικής.
Η δράση εντάχθηκε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιείται φέτος στο 1ο Γ/σιο με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον Υποδιευθυντή κ. Μαδεμτζόγλου Γιάννη, ΠΕ03 με τίτλο «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία», το οποίο υλοποιείται από το Ίδρυμα Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας και των Ελληνικών σχολικών μονάδων του εξωτερικού.
Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και ενδυνάμωση μαθητών και μαθητριών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχετικά με ζητήματα που άπτονται της επίγνωσης, συνειδητοποίησης και υπεράσπισης των
ανθρωπίνων δικαιωμάτων.