Διδακτική επίισκεψη μαθητών του 1ου Γυμνασίου στην έκθεση φωτογραφίας “Εύζωνες”

Διδακτική επίισκεψη μαθητών του 1ου Γυμνασίου στην έκθεση φωτογραφίας “Εύζωνες” στο φουαγιέ του ΔηΠεΘε Σερρών
Συγκεκριμένα και μαθητές των τμημάτων Β1 και Γ1 του 1ου Γυμνασίου Σερρών επισκέφθηκαν στις 20 Δεκεμβρίου 2021 την έκθεση φωτογραφίας με τίτλο «Εύζωνες-Οι φύλακες των αφανών». Περιηγήθηκαν στον χώρο παρατηρώντας 45 έργα της φωτογράφου #ΔήμητραςΧατζηαδάμ, που τους ταξίδεψαν εικαστικά στον κόσμο των Ευζώνων του στρατοπέδου της Προεδρικής Φρουράς.
Με τη διεξοδική παρουσίασή της και τις κατατοπιστικές πληροφορίες οι μαθητές μυήθηκαν στους συμβολισμούς των ένδοξων στολών, της αγέρωχης στάσεως και του επιβλητικού βηματισμού του ύψιστου τιμητικού αγήματος της χώρας και συνειδητοποίησαν το ήθος και τις αξίες τους. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Διονυσίου Ηρω, Κώττη Γερακίνα, Κασάπη Φωτεινη, Κατιρτζόγλου Άνθιμος και Λιθαρής Σάββας.
Η βιωματική γνώση της ιστορίας αποτελεί στόχο της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας!