Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ Γυμνασίου

Μια εξαιρετική μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Γυμνασίου με τη συνοδεία της Δντριας του σχολείου κ. Ζέττα Βασιλικής και των εκπαιδευτικών Παπαδοπούλου Άρτεμις, Πατσιάκα Μάρω και Καρρά Ευγενία.

Πρώτος σταθμός ο αρχαιολογικός χώρος των Φιλίππων, το Αρχαίο Θέατρο και το Αρχαιολογικό Μουσείο, όπου μαθητές/ τριες εντυπωσιάστηκαν τόσο από το φυσικό περιβάλλον, όσο και από τα ιστορικά και αρχαιολογικά στοιχεία της περίφημης πόλης των Αρχαίων, Ρωμαίικών και Χριστιανικών χρόνων. Στη συνέχεια μετέβησαν στην πόλη της Ξάνθης, περιηγήθηκαν στα σοκάκια της παλιάς πόλης με το μοναδικής ομορφιάς ιστορικό κέντρο, εντυπωσιάστηκαν από το μοναδικό Μουσείο της σκιάς και το σπίτι του σπουδαίου Μάνου Χατζηδάκη.

Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στο μοναστήρι του Αγίου Νικολάου στο Πόρτο Λάγος, σε ένα μοναδικής φυσικής ομορφιάς τοπίο στη λίμνη Βιστωνίδα και στο Δέλτα του Νέστου. Εκπαιδευτικοί και μαθητές αποκόμισαν μόνο θετικές εντυπώσεις!