Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Assess@Learning στο σχολείο μας

Τα εκπαιδευτικά συστήματα πρέπει να προετοιμάσουν τα παιδιά για τη ζωή και την εργασία σε έναν ταχέως μεταβαλλόμενο, αβέβαιο και περίπλοκο κόσμο που καθοδηγείται από τις ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις, την παγκοσμιοποίηση και τις σχετικές προκλήσεις. Οι μαθητές καλούνται όλο και περισσότερο να γίνουν ενεργοί μαθητές και να αποκτήσουν τις λεγόμενες δεξιότητες του 21ου αιώνα  όπως η επίλυση προβλημάτων, η δημιουργικότητα, η εκμάθηση για μάθηση και οι κοινωνικές δεξιότητες. Η ενθάρρυνση της δράσης των μαθητών, που περιγράφεται ως η ικανότητά τους να έχουν περισσότερο έλεγχο στη μάθησή τους γίνεται πιο σημαντική.

Για τους παραπάνω λόγους το 1ο Γυμνάσιο συμμετείχε στο σχολικό έτος 2021-22 ως σχολείο-παρατηρητής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Assess@Learning, το οποίο υλοποιήθηκε με τους μαθητές και μαθήτριες του τμήματος B2 με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον  Υποδ/ντή Γιάννη Μαδεμτζόγλου-Μαθηματικό και τη Δ/ντρια Βασιλική Ζέττα-Φιλόλογο

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab