Ολοκλήρωση ευρωπαϊκών προγραμμάτων e-twinning σχολ. έτους 2021-22

με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα  δύο e Twinning- ευρωπαϊκά προγράμματα που σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν το σχολικό έτος 2021-22 στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την εκπαιδευτικό κ. Βαρναλίδου και τη συνδρομή της Δ/ντριας Ζέττα Βασιλικής στο 2ο πρόγραμμα της Α΄Γυμνασίου  :
Συγκεκριμένα για το  1ο πρόγραμμα “Deutsch und Digitale Medien : Das sind wir! Und das ist unsere Schule!”  μπορείτε να  δείτε  την τελευταία εκπαιδευτική, συνεργατική δραστηριότητα που είναι η δημιουργία ενός ψηφιακού βίντεο για το σχολείο μας:
 Παράλληλα η κ. Βαρναλίδου με τους μαθητές και τις μαθήτριες  δημιούργησαν  και το εκπαιδευτικό  βίντεο “Darum lernen wir Deutsch!Das sind meine Hobbys” ( Γι’  αυτό μαθαίνουμε Γερμανικά , Αυτά είναι τα χόμπυ μου ), το οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε στον παρακάτω σύνδεσμο:

αλλά και  τη συνεργατική  εκπαιδευτική παρουσίαση Mein Lieblingssänger- meine Lieblingssängerin-meine Lieblingsband ( ο αγαπημένος μου τραγουδιστής, η αγαπημένη μου τραγουδίστρια , το αγαπημένο μου συγκρότημα)
Οι παραπάνω ψηφιακές δημιουργίες εκπονήθηκαν με τους μαθητές/τριες των τμημάτων της Β΄ Γυμνασίου, οι οποίοι διδάσκονται γερμανικά

2. Για το  2ο πρόγραμμα : Eine virtuelle Reise durch Serres und Viernheim:
-οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α3, όπως και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί  δημιούργησαν αρχικά το avatar  τους και παρουσίασαν τον εαυτό τους  σε ψηφιακό πίνακα (κοινωνική δεξιότητα αυτοπαρουσίασης)
– Στη συνέχεια  συμπλήρωσαν τα κειμενάκια για τη χώρα μας και τα αξιοθέατα της πόλης μας, κατέβασαν φωτογραφίες από το διαδίκτυο και πρόσθεσαν και δικές τους και τράβηξαν  φωτογραφίες από το σχολείο. (Ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων-ψηφιακός γραμματισμός)
Στο παρακάτω  βίντεο μπορείτε να δείτε την περιγραφή του σχολείου μας
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν και στην εκπαιδευτικό κ. Βαρναλίδου Μαρία.
Η Διευθύντρια του σχολείου μοίρασε τις βεβαιώσεις σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες την τελευταία ημέρα των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων, ενώ οι αφίσες των 2 προγραμμάτων κοσμούν τα εσωτερικά  προπύλαια του σχολείου.