Ημέρα Μακεδονικού Αγώνα

Επέτειος Μακεδονικού Αγώνα
Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου στο 1ο Γυμνάσιο διοργανώθηκε εκδήλωση τιμής για τον Μακεδονικό Αγώνα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με την επιμέλεια της φιλολόγου Αλεξανδρίδου Ευτέρπης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν μέσα από κείμενα και επιλεγμένο πολυμεσικό υλικό τη δράση των Μακεδονομάχων και τα γεγονότα του Μακεδονικού αγώνα.
Ιδιαίτερο το αφιέρωμα στον ήρωα Παύλο Μελά, τον θρυλικό Μίκη Ζέζα, ο θάνατος του οποίου ενεργοποίησε το επίσημο ελληνικό κράτος για την απελευθέρωση της Μακεδονίας.
Συγχαρητήρια  στις μαθήτριες Κλιάμπα Άννα, Μπόλλα Μαρία και Μπούζουρα Μαρία για την προθυμία και την πολύτιμη συμμετοχή τους στην σχολική εκδήλωση.
Μοναδική στιγμή της εκδήλωσης όταν η κ.Αλεξανδρίδου αποκάλυψε πως στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών φοιτά ο μαθητής Άρης Πύρζας, απόγονος του Λάκη Πύρζα,  του πρωτοπαλίκαρου του Π. Μελά, που στην αγκαλιά του ξεψύχησε ο Παύλος μας, ο Παύλος της Μακεδονίας.