Η έκλειψη ηλίου στο σχολείο-Μαθαίνω βιωματικά το φαινόμενο

25 Οκτωβρίου 2022 Μερική έκλειψη Ηλίου ορατή στην Ελλάδα 12.30-14.00-Μοναδική ευκαιρία για ένα βιωματικό μάθημα σε μαθητές και μαθήτριες με αυτοπαρατήρηση με τη χρήση ειδικών γυαλιών !
Αξιοποιήσαμε το σπάνιο φαινόμενο της έκλειψης του ήλιου για ένα βιωματικό, μοναδικό μάθημα στους μαθητές και τις μαθήτριες 6 τμημάτων, οποίοι παρακολούθησαν το φαινόμενο στην εξέλιξή του. Πολύ σημαντική η συνδρομή του υπεύθυνου του ΕΚΦΕ Σερρών @Μανδηλιώτη Σωτήρη, ο οποίος οργάνωσε τη δράση με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών Κατιρτζόγλου Άνθιμου και Μαντιου Αμαλίας, και την παρουσία της Διευθύντριας του σχολείου κ. Ζέττα Βασιλικής.
Οι μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν εντυπωσιασμένοι το φαινόμενο βιώνοντας μια μοναδική και ανεπανάληπτη εμπειρία!