ΔΡΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στις 6 Μαρτίου 2023 , Πανελλήνια ημέρα ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης κατά της βίας στο σχολείο (bullying), οι μαθητές του Α2 συμμετείχαν σε βιωματική δράση με την κοινωνική λειτουργό Φανή Καραγκιόζη ,μέλος του ΟΑΣΙΣ και υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο Φώτη Κατερίνα.
Στόχος της δράσης οι μαθητές/τριες να ανταλλάξουν σκέψεις,πληροφορίες και ιδέες και παράλληλα να ευαισθητοποιηθούν και να ενεργοποιηθούν για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμο , ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Στο τέλος τα παιδιά ζωγράφισαν το ιδανικό σχολείο ,στο οποίο επικρατεί αλληλεγγύη ,σεβασμός και αποδοχή. Ευχαριστούμε το κέντρο ΟΑΣΙΣ και τα μέλη του για την ανταπόκριση και την αγαστή συνεργασία