“Οι Εύζωνες”-Έκθεση εικαστικών δημιουργιών μαθητών της Γ΄Γυμνασίου

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΡΩΝ                                                                                    ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2020-21

”ΕΥΖΩΝΟΙ”

Εύζωνος, ο καλά ζωσμένος. Ο τιμημένος Τσολιάς. Σύμβολο ανδρείας, πολεμικής αρετής και ελληνικής λεβεντιάς. Μέρος της ελληνικής πολιτισμικής κληρονομιάς.Οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Σερρών αναπαρήγαγαν με προσοχή και κάθε δυνατή λεπτομέρεια τις φορεσιές και τον οπλισμό του εύζωνα από το 1821 έως τις μέρες μας. Αλλά και τις φορεσιές ομάδων ατόμων που χρησιμοποιούσαν την φουστανέλα ή τον ντουλαμά και δεν ανήκαν στα καθεαυτό στρατιωτικά ευζωνικά σώματα, όπως οι Μακεδονομάχοι, οι καβάσηδες των ελληνικών Προξενείων κ.α.

Τα πρωτότυπα σχέδια ανήκουν στον ζωγράφο και ενδυματολόγο Γιάννη Μυλωνά, ο όποιος έχει κάνει μια συστηματική μελέτη σε σχέση με την ευζωνική στολή αλλά και την διεθνή στρατιωτική ενδυματολογία. Ο ίδιος έγραψε και εικονογράφησε βιβλία . Τα σχέδιά του με την ευζωνική στολή, της συλλογής Χαΐτογλου, φιλοξενήθηκαν κατά καιρούς σε πολλά ελληνικά μουσεία.

Η παρούσα έκθεση είναι αφιερωμένη στην εθνική επέτειο των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση

Υπεύθυνη: Γιαννακούδη Μαρία- Καθηγήτρια Εικαστικών