ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ

«Η ποίηση… μια παυσίπονη σταγόνα σ’ έναν ωκεανό λύπης. Δεν είναι λίγο».(Αφιερώνεται στην Κική Δημουλά)

ΦΟΡΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ: Πρότυπο ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου-Γυμνάσιο Αγιάσου

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ – ΘΕΜΑ
Θέμα του φετινού διαγωνισμού είναι «Η ποίηση… μια παυσίπονη σταγόνα σ’ έναν ωκεανό
λύπης. Δεν είναι λίγο». Οι μαθητές/τριες καλούνται να εκφράσουν ποιητικά, μέσω
δημιουργικής γραφής, τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους σχετικά με την αξία και τον ρόλο
της ποίησης στη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου.

Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ
Στους μαθητές όλων των τάξεων Γυμνασίων και Λυκείων, Πρότυπων – Πειραματικών
Γυμνασίων και Λυκείων, καθώς και στους μαθητές των Καλλιτεχνικών και Μουσικών
σχολείων της χώρας.

ΟΡΟΙ – ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Ο μαθητικός διαγωνισμός θα υλοποιηθεί εκτός ωρολογίου προγράμματος την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (21 Μαρτίου 2024) και είναι αφιερωμένος στην ποιήτρια Κική Δημουλά. Από την ημερομηνία έκδοσης της Προκήρυξης του διαγωνισμού και ως την ημέρα υλοποίησής του οι μαθητές/τριες έχουν τον χρόνο να επιλέξουν το επιμέρους θεματικό κέντρο και να προετοιμαστούν. Τα μαθητικά ποιητικά κείμενα πρέπει να είναι γραμμένα στην ελληνική, ανέκδοτα και αδημοσίευτα.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ – ΒΡΑΒΕΙΑ
Η αξιολόγηση των μαθητικών κειμένων θα γίνει από εξαμελή Αξιολογική Επιτροπή κατά το διάστημα από 22 Μαρτίου έως 22 Απριλίου 2024 και τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν μέσω mail σε όλους τους συμμετέχοντες και όλες τις συμμετέχουσες. Παρατίθενται τα κριτήρια αξιολόγησης και η αντίστοιχη βαθμολογική κλίμακα:
1. Συνάφεια με το θέμα – Περιεχόμενο (1 – 7)
2. Πρωτοτυπία – Φαντασία (1 – 7)
3. Συναισθηματική εμβάθυνση (1 – 7)
4. Δομή – Οργάνωση (1 – 7)
5. Ύφος – Ποιητική λειτουργία της γλώσσας (1 – 7)

Επειδή όλη μου τη σιωπή την είπε η ποίηση , συγχαίρουμε τις μαθήτριες μας για τις ποιητικές τους δημιουργίες και το ζήλο με τον οποίο ανταποκρίθηκαν στο αίτημα για συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα Ποιήματα Ποιητικής.

Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού είμαστε περήφανοι για τις μαθήτριές μας:
Γούνα Χρυσούλα
Δάρα Μαρία
Ζαχαρία Μαρκέλλα
Πιπιγκάκη Αγγελική
Στοίλα Σμαράγδα.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ιωάννης Μαδεμτζόγλου,υποδιευθυντής, Φώτη Κατερίνα,φιλόλογος.

Αρέσει σε %d bloggers: