Διδακτική επίσκεψη στο Ζιτζιρλί Τζαμί

Μια εξαιρετική εκπαιδευτική ημέρα βίωσαν την τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2022. οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Γυμνασίου, όταν μετά την 4η Δ.Ω αναχώρησαν από το 1ο Γυμνάσιο για ένα “ανοιχτό” μάθημα, ιστορίας και εικαστικών στα Ζιτζιρλί τζαμί και στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης “Πινακοθήκη Κ.Ξενάκης”
Με τη συνοδεία της Διευθύντριας και των υπεύθυνων καθηγητών οι μαθητές και οι μαθήτριες κατα τμήματα επισκεφθηκαν τα δυο μοναδικά τοπόσημα της πόλης και είχαν τη μοναδική ευκαιρία να αποκομίσουν νέες εμπειρίες με βιωματικό τρόπο.
Πιο συγκεκριμένα επισκέφθηκαν το Ζιτζιρλί Τζαμί, περιηγήθηκαν στους εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους του, όπου φιλοξενήθηκε και η πρώτη έκθεση των έργων του Κωνσταντίνου Ξενάκη, άκουσαν με προσοχή την εξαιρετική ξενάγηση από τους υπεύθυνους αρχαιολόγους και εντυπωσιάστηκαν από το μοναδικό αυτό μνημείο της Οθωμανικής περιόδου
Ευχαριστούμε θερμά την Εφορεία Αρχαιοτήτων και το προσωπικό της για την ενδελεχή και βιωματική ξενάγηση!
Αρέσει σε %d bloggers: