ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΜΦΙΠΟΛΗΣ -ΔΡΑΜΑ

Στις 26 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α τάξης του σχολείου μας ,στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην Αμφίπολη σε μια προσπάθεια γνωριμίας με τα μνημεία και την ιστορία του τόπου τους. Περιηγήθηκαν στους χώρους του Αρχαιολογικού Μουσείου, θαύμασαν τα ευρήματα από τις τελευταίες ανασκαφές στον τύμβο Καστά και τέλος παρουσίασαν κάποιες από τις εργασίες που είχαν συνθέσει στο μάθημα της Ιστορίας,σχετικά με την αρχαία Αμφίπολη. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το μνημείο του Λέοντα της Αμφίπολης ,ο οποίος μάγεψε με την επιβλητική παρουσία του τα παιδιά. Η εκπαιδευτική εκδρομή τελείωσε με περιήγηση και γεύμα στην όμορφη πόλη της Δράμας.
Συνοδοί η κ. Αβραμίδου Γεωργία, καθηγήτρια Αγγλικών, η κ. Βαρναλίδου Μαρία, καθηγήτρια Γερμανικών, η κ. Παπαδοπούλου Άρτεμις , καθηγήτρια Μουσικής και η κ. Φώτη Κατερίνα, φιλόλογος.

Αρέσει σε %d bloggers: