Ενημερωτική εκδήλωση με Πυροσβεστική Υπηρεσία

Την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου ενημερωτική εκδήλωση για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ Γυμνασίου από εκπροσώπους της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Σερρών για θέματα πολιτικής προστασίας και επαγγελματικού προσανατολισμού.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν από τα εξειδικευμένα στελέχη της Πυροσβεστικής υπηρεσίας για τις ιδιαιτερότητες και τις δυσκολίες του επαγγέλματος του πυροσβέστη αλλά και για τους τρόπους αντίδρασης  στην πυρκαγιά καθώς και για τη χρήση των πυροσβεστήρων. Αναπτύχθηκε διαλογική συζήτηση με ενεργό ενδιαφέρον παρουσία και των εκπαιδευτικών των τμημάτων.

Το σχολείο οφείλει να είναι ανοιχτό στην κοινωνία για να προφέρει γνώσεις και εφόδια στους νέους!

Αρέσει σε %d bloggers: