Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2022 στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών!

Την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου 2022 οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί Αβραμίδου Γεωργια, Βαρναλίδου Μαρία και Γκεβρέκη Σοφία, οι οποοίες διδάσκουν αντίστοιχα τα μαθήματα των Αγγλικών, Γερμανικών και Γαλλικών, οργάνωσαν με ι βιωματικές τεχνικές τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών με τους μαθητές/τριες της Α Γυμνασίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, με την παρουσία της Διευθύντριας κ/.Ζέττα Βασιλικής..
Με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των νέων μαθητών/τριών για την αποδοχή της αξίας της γλωσσικής πολυμορφίας, του σεβασμού των πολιτισμικών στοιχείων του άλλου, του αλλόγλωσσου και της συμμετοχής σε βιωματικές δημιουργικές δραστηριότητες ( κουίζ, ζωγραφιές, λεξιλογικές ασκήσεις) οι μαθητές και οι μαθήτριες για 2 διδακτικές ώρες έμαθαν, συνεργάστηκαν, εμπνεύστηκαν, δημιούργησαν και αποκόμισαν νέες εμπειρίες!
Συγχαρητήρια σε όλους!
Αρέσει σε %d bloggers: