Κ.Α.Α.ΜΕ Α. ΣΕΡΡΩΝ : μια ανοιχτή αγκαλιά

Στις 13/12/2017 μαθητές του Γ3 και Β4 με συνοδούς καθηγητές τον υποδιευθυντή Μαδεμτζόγλου Ιωάννη και τη φιλόλογο Φώτη Κατερίνα επισκέφθηκαν το Κέντρο Αποθεραπείας και Αποκατάστασης Ατόμων με Αναπηρίες  Σερρών στα πλαίσια του προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω» που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας. Ξεναγήθηκαν από τον ειδικό παιδαγωγό κ. Γκούβερη Παναγιώτη στις εγκαταστάσεις ενός ζεστού χώρου που αποτελεί στολίδι για την πάλη μας. Η εικόνα που αντίκρισαν οι μικροί μαθητές-εθελοντές μας ,τους εξέπληξε ευχάριστα καθώς βρέθηκαν μπροστά σε ένα αληθινά ζεστό και μεγάλο «σπίτι» που φιλοξενεί παιδιά καθ? όλη τη διάρκεια της ημέρας. Θαύμασαν τις δημιουργίες των παιδιών στα εργαστήρια, επισκέφθηκαν το θερμοκήπιο, κεράστηκαν στην τραπεζαρία, τραγούδησαν όλοι μαζί στο καθιστικό. Το πιο σημαντικό όμως, είναι πως συνειδητοποίησαν πως όλα αυτά που εμείς θεωρούμε δεδομένα και αυτονόητα, για κάποιους άλλους επιτυγχάνονται με καθημερινό αγώνα και προσπάθεια. Ευχαριστούμε και ελπίζουμε να ανταποδώσουμε τη φιλοξενία.

Αρέσει σε %d bloggers: