Παγκόσμια Ημέρα παιδικού Βιβλίου στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών

2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου: “Είμαι ένα Βιβλίο, διάβασε με”
Όμιλος Φιλαναγνωσίας στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών στον χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης με υπεύθυνη τη Διευθύντρια του σχολείου! Γιορτάζουμε…διαβάζοντας!!!
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
Την Πέμπτη 6 Απριλίου γιορτάσαμε την Παγκόσμια Μέρα Παιδικού Βιβλίου στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας με τα τμήματα της Α τάξης. Οι υπεύθυνες καθηγήτριες Αβραμίδου Γεωργία ΠΕ06 Βαρναλίδου Μαρία ΠΕ 07, Γκεβρέκη Σοφία ΠΕ 05 και Φώτη Κατερίνα ΠΕ 02 έστησαν μια γιορτή με ανταλλαγή βιβλίων ,με μαραθώνιο ανάγνωσης και με δημιουργία αφισών.
Μια γιορτή διαφορετική για το παιδικό βιβλίο που καλλιεργεί την αγάπη για την ανάγνωση ,μέσα από την οποία αναδεικνύονται οι πανανθρώπινες αξίες της ισότητας ,της αλληλεγγύης και του σεβασμού στον άλλο, Οι αξίες τις οποίες καλλιεργούμε στο σχολείο μας.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς
Ζωντάνεψε η Σχολική μας Βιβλιοθήκη,!! Ανταλλάξαμε Βιβλία και αποτυπώσαμε την αφίσα και το μήνυμα της φετεινής χρονιάς σε υπέροχες αφίσες!!!

Αρέσει σε %d bloggers: