3oς ενδοσχολικός αγώνας ορθογραφίας και γλώσσας.

Με τη συμμετοχή 105 μαθητών και μαθητριών απ’ όλες τις τάξεις, το 1ο Γυμνάσιο τίμησε την παγκόσμια ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, 9 Φεβρουαρίου 2024, διοργανώνοντας τον 3ο ενδοσχολικό αγώνα ορθογραφίας και γλώσσας. Οι μαθητές συνεργάστηκαν, προβληματίστηκαν, σκέφτηκαν, συνδύασαν, αντάλλαξαν απόψεις και απάντησαν σε θέματα με ασκήσεις ορθογραφίας, ετυμολογίας, σημασιολογίας, λεξιλογίου και συλλαβισμού που επιμελήθηκαν οι Φιλόλογοι του σχολείου Πατσιάκα Μαρία και Τερζή Ειρήνη. Η ομάδα που πρώτευσε ήταν αυτή του Γ1. Συγχαίρουμε τους μαθητές /τριες της ομάδας αυτής για την πρωτιά τους, αλλά και όλους τους μαθητές /τριες που συμμετείχαν με ενθουσιασμό στη δράση αυτή. Ακολούθησε επιμορφωτική συνάντηση καθηγητών και μαθητών με την καθηγήτρια της Γαλλικής Θεοχαριδου Αντωνία, κάτοχος του διπλώματος “εμψυχώτριας” δημιουργικής γραφής του Ινστιτούτου δημιουργικής γραφής “Esprit – Livre” της Γαλλίας, με σκοπό την έμπνευση και την καθοδήγηση των παιδιών προκειμένου να εκφραστούν αφηγηματικά, ποιητικά και εικαστικά και να βιώσουν τη χαρά της δημιουργικότητας.

Αρέσει σε %d bloggers: