8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού! Το 1ο Γυμνάσιο την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021 και σύμφωνα με την Εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ οργάνωσε πεζοπορία για τους μαθητές και τις μαθήτριες του.  Μέσα από τη δράση “2021 βήματα” συμμετείχε στην 8η Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού με στόχο την ανάδειξη της άθλησης στη ζωή των νέων. Με τήρηση όλων των υγειονομικών μέτρων κατά τμήμα και κατά τάξη οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους περπάτησαν και ανακάλυψαν νέες διαδρομές στην πόλη μας και απόλαυσαν την ομορφιά της φθινοπωρινής φύσης με κοινό σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η εφαρμογή του #BeActive στο σχολείο μας για τουλάχιστον 120 λεπτά μας επέτρεψε να συμμετέχουμε στην Ευρωπαική Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με στόχο την:

1. Ενίσχυση του προφίλ της φυσικής αγωγής (ΦΑ) και του αθλητισμού στα σχολεία
2.Προώθηση της διασκέδασης και της ψυχαγωγίας μέσω της φυσικής δραστηριότητας για τους νέους
3. Προαγωγή της υγείας και της ευεξίας με σκοπό τη διά βίου μάθηση
4.Ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων στους μαθητές
5.Σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες
Αρέσει σε %d bloggers: