Πρόγραμμα Διαμεσολάβησης Ομηλίκων

Ολοκληρώθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών το επιμορφωτικό πρόγραμμα των μελών του 15μελους μαθητικού συμβουλίου που σχεδίασε η Διευθύντρια του σχολείου κ. Ζέττα Βασιλική με την επιστημονική συνεργάτιδα του κέντρου πρόληψης ΠΕ Σερρών “ΟΑΣΙΣ” κ. Καλλισθένη Δεμερτζή με θέμα: “Διαμεσολάβηση  Ομηλίκων και  καλλιέργεια θετικών αξιών στον χώρο του σχολείου”.
Μετά από 10 βιωματικές επιμορφωτικές συναντήσεις, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν εκτός διδακτικού ωραρίου, τα μέλη του 15μελους  δημιούργησαν και παρέδωσαν  τον Δεκάλογο της Διαμεσολάβησης, ο οποίος θα βρίσκεται πλέον στις αίθουσες όλων των τμημάτων του σχολείου.
Διαπαιδαγωγούμε τους ενεργούς πολίτες του αύριο-προτάσσουμε τις θετικές αξίες στο σχολείο.
Η αφίσα της Διαμεσολάβησης δημιουργήθηκε ε  τη συνδρομή της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Δεβριάδου  Ιωάννας