Επίσκεψη εκπαιδευτικών και μαθητών από 4 χώρες στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών+

Το όραμα μας για ένα ανοιχτό σχολείο το υπηρετούμε καθημερινά με πράξεις!
Επίσκεψη 8 καθηγητών και 25 μαθητών του προγράμματος erasmus+ που υλοποιεί το 2ο ΓΕΛ πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών την Τρίτη 29 Μαρτίου 2022 συνοδευόμενοι από τον Δ/ντή Αναστάση Συμεωνίδη και τους συναδέλφους Αγγειπλάστη Θανάση,, Κουταντώνη Σταύρο και Τερζούδη Λία. Η Διευθύντρια κ.Ζέττα Βασιλική υποδέχτηκε τους εκπαιδευτικούς και μαθητές και τους μίλησε για την ιστορία του σχολείου κατά τη διάρκεια της σύντομης ξενάγησής τους στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του. Στη συνέχεια στην αίθουσα εκδηλώσεων ο Υπεύθυνος ΕΚΦΕ κ.Μανδηλιώτης Σωτήρης τους παρουσίασε με διαδραστικό τρόπο μια σειρά πειραμάτων και τέλος τους ξενάγησε στο μοναδικό Μουσείο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας!
Οι συνεργασίες σε τοπικό και ευρωπαικό επίπεδο προάγουν τους σκοπούς της εκπαίδευσης και θεμελιώνουν την ειρήνη