Χαρακτική

Γνωριμία με τη Χαρακτική

Στο τρίτο τρίμηνο του σχολικού έτους 2007-08, μετά από συζήτηση και θεωρητική ενημέρωση – γνωριμία με την τέχνη της χαρακτικής, αποφασίσαμε με όλα τα τμήματα της Β’ και Γ’ Τάξης να κάνουμε χαρακτική σε λινόλεουμ. Το σχολείο χρηματοδότησε την αγορά των υλικών που απαιτούνται (λινόλεουμ – μελάνια – κυλίνδρους – κοπίδια κ.τ.λ.) και ξεκινήσαμε!

Τα παιδιά είδαν θετικά όλη τη διαδικασία απ’ την αρχή και παρά τις όποιες δυσκολίες της άγνωστης διαδικασίας, συμμετείχαν, ενθουσιάστηκαν και διασκέδασαν.Τα αποτελέσματα για πρώτη επαφή με το αντικείμενο ήταν αρκούντος ικανοποιητικά, αν και αυτό δεν οφείλει να είναι πρώτος εκπαιδευτικός στόχος.

Σκοπεύουμε να το ξανακάνουμε τη φετινή χρονιά με τον ίδιο και μεγαλύτερο ενθουσιασμό.

Σας παρουσιάζουμε πιο κάτω μερικά από το έργα των μαθητών του σχολείου μας.

Αρέσει σε %d bloggers: