Γιορτή Πολυτεχνείου – 17η Νοέμβρη 2023

Πέρασε κιόλας μισός αιώνας από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
Στο σχολείο μας τιμήσαμε σήμερα 17 Νοεμβρίου 2023, όσα δεν πρέπει να λησμονηθούν, ενώνοντας το τότε με το τώρα και το μετά, με μια πολύμορφη γιορτή.
Υπεύθυνες καθηγήτριες Βαρναλίδου Μαρία, Γερμανικών, Διονυσίου Ηρώ, φιλόλογος, Φώτη Κατερίνα, φιλόλογος. Μαθητές της Α τάξης παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία το θεατρικό “Οι δικτάτορες βάζουν τάξη…” αποτυπώνοντας γλαφυρά το κλίμα των ημερών το Νοέμβρη του 73. Μαθητές της Β και Γ τάξης μέσα από λογοτεχνικά κείμενα, δραματοποιήσεις, βίντεο, αφίσες και καλλιτεχνικές δημιουργίες βροντοφώναξαν το πάντα επίκαιρο σύνθημα ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ συμμετέχοντας έτσι στη συλλογική μνήμη που δεν πρέπει να σβήσει.
Ευχαριστούμε τους γονείς για τη βοήθεια και προθυμία στήριξης, το συνάδελφο Σαρρηγιανάκη Βασίλη, καθηγητή Αγγλικών, για την προσφορά ενδυματολογικού υλικού καθώς και τις συναδέλφισσες Γιαννακούδη Μαρία, καθηγήτρια καλλιτεχνικών και Χατζίκου Μαγδαληνή καθηγήτρια τεχνολογίας για την αμέριστη στήριξη.

Αρέσει σε %d bloggers: