Η Πινακοθήκη των ποιητών

Η πινακοθήκη των ποιητών στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών.
Οι Έλληνες ποιητές υποδέχτηκαν τους μαθητές και τις μαθήτριες μας την πρώτη ημέρα επαναλειτουργίας των σχολείων, οι οποίοι επέστρεψαν και πάλι στον φυσικό τους χώρο. Ο Διονύσιος Σολωμός, ο Κωστής Παλαμάς, ο Κ.Π. Καβάφης, ο Γεώργιος .Σεφέρης, ο Οδυσσέας Ελύτης, ο Γιάννης  Ρίτσος, ο Κ. Βάρναλης ο Μ. Αναγνωστάκης, αλλά και οι Σερραίοι Κων/νος Καφταντζής και Σταύρος .Κοταμανίδης κοσμούν πλέον τους τοίχους του 1ου ορόφου του διδακτηρίου, μετά από πρωτοβουλία της Διευθύντριας του σχολείου κ.Βασιλικής Ζέττα.
Η σχολική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου  ευχαριστεί θερμά τον γονέα Γιάννη Μπαλίτη, ο οποίος πρόσφερε τις κορνίζες που στεφανώνουν τα μοναδικά πορτρέτα των ποιητών μας που δημιούργησε ο σπουδαίος Σερραίος ζωγράφος Χριστόφορος Μελλίδης και ευγενικά παραχώρησε στο σχολείο μας
Αρέσει σε %d bloggers: