Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2020

Η  7η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2020 εναρμονίστηκε  από το Υ.ΠΑΙ.Θ. με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2020, και γιορτάστηκε σε όλα τα σχολεία της χώρας την Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου 2020.

Το σύνθημα του φετινού εορτασμού ήταν: «Αθλούμαι-Μένω Υγιής –Μένω Ασφαλής».

Στο πλαίσιο του εορτασμού αυτού πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας διαδραστική ενημέρωση των μαθητών των τμημάτων Γ1, Γ4, Α4  καθώς και εκπαιδευτικά παιχνίδια με την επιμέλεια της Γυμνάστριας του σχολείου μας κ. Κώττη Γερακίνας. Μέσω της ενημέρωσης και των  διαδραστικών, εκπαιδευτικών παιχνιδιών προβλήθηκαν τα πολλαπλά οφέλη της άσκησης για τη σωματική, πνευματική και ψυχική υγεία του ανθρώπου.

Επίσης αναρτήθηκαν στα προπύλαια του σχολείου μας χάρτινες κατασκευές των μαθητών/-τριών με προτροπές για έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής.

Αρέσει σε %d bloggers: