Παρουσίαση της υλοποίησης του ΠΡΟΘΕΣΥ στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργάνωσε εκδήλωση παρουσίασης των καλών πρακτικών των σχολικών μονάδων που εφάρμοσαν το πρόγραμμα «Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών».
Η εκδήλωση έχει σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, των Διευθυντών/Διευθυντριών
και των Συμβούλων Εκπαίδευσης, σχετικά με την εφαρμογή του εκπαιδευτικού
προγράμματος «Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών (Σ.Σ.ΠροΘεΣυ)» στα
Δημοτικά Σχολεία και στα Γυμνάσια.
Το «Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών» (Σ.Σ.ΠροΘεΣυ) είναι ένα πλαίσιο
παρέμβασης για την διαμόρφωση ενός σχολικού περιβάλλοντος με στόχο τη βελτίωση της
κοινωνικής συμπεριφοράς των μαθητών / μαθητριών, του σχολικού κλίματος και της
επαγγελματικής ευημερίας των εκπαιδευτικών.
Η Ημερίδα  πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 23 Μαΐου 2023 στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ

Η Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου Σερρών κ. Ζέττα Βασιλική παρουσίασε  το όραμα  του σχολείου  για ένα Σχολείο των Αξιών με την υλοποίηση του καινοτόμου εκπαιδευτικού προγράμματος  #ΠροΘεΣυ. (προώθηση θετικών συμπεριφορών) στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών, μαζί με τις εκπαιδευτικούς της παιδαγωγικής ομάδας κ. Ντάμα Μαρία και Φώτη Κατερίνα.

Στον χώρο της Ημερίδας προέβαλαν και ορισμένα από τα χαρακτηριστικά έργα των μαθητών στη διάρκεια του προγράμματος όπως οι χαρταετοί που δημιούργησαν

Αρέσει σε %d bloggers: