Πείραμα Ερατοσθένη 2023

20 Μαρτίου-Πειραμα Ερατοσθένη 2023
Η ηλιόλουστη Δευτέρα 20 Μαρτίου στην αυλή του 1ου Γυμνασίου δημιούργησε τις ιδανικές συνθήκες για να υλοποιηθεί το Πείραμα του Ερατοσθένη από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Β3 και Β1 με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών Κατιρτζόγλου Άνθιμου και Μανυιου Αμαλίας και την ουσιαστική συνεργασία του υπεύθυνου @ΕΚΦΕ κ.Μανδηλιώτη Σωτήρη. Όταν το σχολείο προσφέρει τη δυνατότητα πειραματικής διδασκαλίας και βιωματικών, ομαδοσυνεργατικών διδακτικών πρακτικών τα οφέλη για τους μαθωτέα και τις μαθήτριες είναι πολλαπλά! Με την επιτόπια παρατήρηση, την έρευνα, την καταγραφή δεδομένων και την εξαγωγή λογικών συμπερασμάτων προάγεται η γνώση και θεμελιώνεται η επιστήμη ανέφερε η Διευθύντρια του σχολείου.
Αρέσει σε %d bloggers: