“Μαθαίνω να ζω χωρίς εκφοβισμό στο σχολείο”

“Η 6η Μαρτίου αποτελεί για τα σχολεία στη χώρα μας ημέρα ενημέρωσης κι ευαισθητοποίησης της μαθητικής κοινότητας για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2022 στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών πραγματοποιήθηκαν δράσεις στους μαθητές της Α’ και Β’ τάξης.
Πιο συγκεκριμένα, στην Α’ τάξη υλοποιήθηκε παρέμβαση-βιωματικό εργαστήριο υπό την καθοδήγηση της ψυχολόγου κ. Μήτρου Χριστίνας και με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του κάθε τμήματος. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον εκφοβισμό, τις μορφές του, τις συνέπειες αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης. Παίξαμε ένα παιχνίδι όπου τα παιδιά προβληματίστηκαν και συζήτησαν για τον εκφοβισμό.
Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές-τριες να δουν από διαφορετικές οπτικές τα θέματα της βίας και του εκφοβισμού, τις στάσεις που μπορούν να υιοθετήσουν, ώστε να συμβάλλουν ενεργά στην πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου, ενώ παράλληλα  αντιλήφθηκαν τη δύναμη των παρατηρητών – απλών θεατών να καθορίσουν την εξέλιξη του εκφοβισμού.
Στους μαθητές της Β’ Γυμνασίου παρουσιάστηκαν ενημερωτικά βίντεο, μεταξύ άλλων και έργα του οργανισμού “Το χαμόγελο του παιδιού”. Ακολούθησε συζήτηση στην οποία ενθαρρύνθηκαν να μοιραστούν τις σκέψεις, τα συναισθήματα αλλά και τα βιώματα τους και συζητήθηκαν οι δυνατότητες αντίδρασης. Οι μαθητές κατανόησαν την σοβαρότητα του αρνητικού φαινομένου, τις συνέπειες στη ζωή των εμπλεκόμενων και την ανάγκη να εμπλακούν ενεργά για την πρόληψη του εκφοβισμού και την προώθηση του σεβασμού προς τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων.”

Αρέσει σε %d bloggers: