“ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΤΗ ΦΟΡΑ” ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Το θεατρικό έργο «Ένα Βήμα τη Φορά The Musical» της Μαρίας Στεφάνου, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της ιδιας, σε πρωτότυπη μουσική και στίχους της, παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας στις 20 Δεκεμβρίου, στο Radio City Theatre στη Θεσσαλονίκη. Πρόκειται για ένα “χάδι ψυχής” που περιγράφει το “περπάτημα” της μικρής Ερμιόνης προς την ενηλικίωση, μέσα από τον δρόμο των συναισθημάτων, τον φόβο, τον θυμό, τη ζήλια, τον ανταγωνισμό, τα πρέπει, το θέλω, το μου αρέσει, την ευθύνη της.

Στον δρόμο της εμφανίζεται ένας “περαστικός”, απ’ αυτούς που όλοι έχουμε ανάγκη, όταν σκοντάφτουμε. Την πιάνει από το χέρι και περπατάει πλάι της, μαθαίνοντάς της ό,τι χρειάζεται για να σταθεί πρώτη φορά στα πόδια της, να αφήσει όλες τις αποσκευές και, με ελεύθερα χέρια πια, να αγκαλιάσει τον εαυτό της.

Αρέσει σε %d bloggers: